Szukaj na tym blogu

wtorek, 2 października 2012

Mszaniec koło Trembowli


Wieś podolska na zachodnim  krańcu powiatu husiatyńskiego, 10 km na południowy wschód od Trembowli. Graniczy na wschodzie z Howiłowem Małym, Howiłowem Wielkim i Suchostawem, na południu z Kobyłowłokami, na zachodzie z Janowem i Dereniówką, na północy z Plebanówką i Iwanówką.  Przez wieś przebiega gościniec rządowy (droga rządowa) trembowelsko-kopeczyniecki. Wieś położona jest na 188 m npm.
 
Powierzchnia obszaru dworskiego: grunty orne 796, łąk 184, pastwisk 326, lasu 7 morg. Powirzchnia gospodarstw włościańskich: grunty orne 1077, łąk 68, pastwisk 4 morgi.
 
Ludności rzym-kat. 128 osób. Mszaniec należy do parafii Trembowla a od roku 1891 do parafii Kobyłowłoki.  
Ludność gr-kat. 706 osób, parafia w miejscu.

We wsi jest szkoła etatowa z 2 nauczycielem. Sąd powiatowy - Kopeczyńce 15 km na płd.-wsch., urząd pocztowy Chorostków.

Obszar dworski należy do ordynacji Chorostków, własność Wilhelma hr. Siemieńskiego Lewickiego i Zofii z hr. Lewickich Siemieńskiej.
 
Uwaga: " Słownik geograficzny.." błędnie podaje przynależność wsi Mszaniec do parafii Chorostków.
 
 Uwaga: Był też Mszaniec Tarnopolski, leżący na północnym cyplu powiatu tarnopolskiego, między powiatem zbaraskim i brodz-
kim.

źródło: "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" i badania własne


W 1921 roku Mszaniec był wsią sołecką, siedzibą gminy, z parafią w Kobyłowłokach. Mieszkańców było 1242 w 239 zagrodach: w tym 271 Polaków, 920 Rusinów i 51 Żydów.

W 1931 roku było mniej mieszkańców: 998 i mniej zagród: 204. Polacy stanowili ok. 26%, Żydzi 4%.

W 1939-45 zginęło w mordach dokonanych przez banderowców ok.20 osób.

źródło: "Ludobójstwo... w województwie tarnopolskim w 1939-1946", H. Komański, S. Siekierka; Wrocław 2006

Uwaga: Autorzy "Ludobójstwo..." najprawdopodobniej klasyfikują Polaków i Rusinów/Ukraińców wg przynależności do obrządku katolickiego lub greko-katolickiego. Podział taki nie jest prawidłowy ponieważ w omawianym rejonie istniała spora część osób obrządku greko-katolickiego, mówiąca po rusku(ukraińsku), ale uważająca się za Polaków. Trudno jest obecnie ustalić jaki procent mieszkańców danej miejscowości można by było zakwalifikować do tej grupy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz