Szukaj na tym blogu

wtorek, 2 października 2012

Łoszniów z Zagórzem

stan wg opisu z 1880 roku

Wieś podolska w powiecie trembowelskim. Położona 7 km na północ od Trembowli. Wieś ta graniczy na wschodzie z Iławcami, na północy z Suszczynem, na zachodzie z Nałużem i Mikulińcami, na południu z Trembowlą, i Boryczówką.


Powierzchnia posiadłości dworskich: ziemia orna 1480, łąk i ogrodów 262, pastisk 198, lasów 1112 morg; gospodarstwa włościańskie 2917 morg.
Ludność rzym-kat. 2106, gr-kat. 505. Parafia rzym.-kat. pierwotnie w Trembowli. od r. 1869 samodzielna parafia z wsiami: Ostalce, Suszczyn, erygowana jako kapelania,  systemizowana w 1874 r.

 Kościół murowany postawiono ze składek parafian i datków właściciela tych dóbr Wiktora hr. Baworowskiego, poświęcony w 1873 r. p. wez. Narodzenia N.P.M. Do tej kapelanii należą oprócz Łoszniowa: wieś Suszczyn o 2 km oddalona z 173 i Ostalec o 4 km z 160 parafianami.
Greko-katolicka  parafia w Suszczynie.
 

Dzierżawcą Łoszniowa był przez 30 lat Ignacy Zabielski, który osuszył stawy zyskująć dobrej jakości łąki i ziemię orną. Siał różne gatunki traw pastewnych, hodował konie, bydło i owce. "Włościanie łoszniowscy mają najlepsze w całej okolicy inwentarze, a pracowici, trzeźwi i oszczędni przyszli do znacznychmajątków, tak w ziemi jak w kapitałach. Dobrobyt mieszkańców okazuje najlepiej ta okoliczność, iż włościanie łosz-
niowscy byli w stanie w przeciągu lat 20 wystawić kościół murowany, kosztujący przeszło 17,000 złr.; plebanię łacinską murowaną kosztującą około 6,000 złr.; szkołę murowaną o 3-ch salach naukowych, z pomieszkaniem dla nauczyciela kie- rującego, która. kosztowała 12,000 złr.; przebudowywuja, starą, i upadkiem grożacą gr-kat. cerkiewkę oraz sprawiają wewnętrzne urządzenie kościoła i dzwony".

Łoszniów był mazurską osadą, założoną na Podolu, w pobliżu warownego zamku, który wraz z całą okolicą należał do
rodziny Dulskich herbu Ostoja.  Wieś i zamek leżały w głębokim parowie nad Gniezną (rzeczka), a przystępu do zamku bronił duży staw, otaczający ze wszech stron wały zamkowe. W końcu XIX po zamku został główny budynek, przerobiony na gorzelnię, dawna kaplica zamkowa i jedna z baszt przerobione na mieszkania. Grube mury zamku oraz położenie wśród błot i stawu, sprawiały że zamek był trudny do zdobycia.Właścicielem tych dóbr (w 1880 r.) był Wiktor hr. Baworowski.

źródło: "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich"


W 1921 roku Łoszniów był wsią sołecką, siedzibą parafii katolickiej i gminy. Mieszkańców było 3057 w 597 zagrodach: w tym 2410 Polaków, 589 Rusinów i 55 Żydów.

W 1931 roku było mniej mieszkańców: 3049, ale więcej zagród: 634. Ukraińcy stanowili ok. 20%, Żydzi 2%.

W 1939-45 zginęły w mordach dokonanych przez banderowców  2 osóby. Żydów Niemcy wywieźli do getta w Trembowli i w 1943 r. rozstrzelali.

źródło: "Ludobójstwo... w województwie tarnopolskim w 1939-1946", H. Komański, S. Siekierka; Wrocław 2006

Uwaga: Autorzy "Ludobójstwo..." najprawdopodobniej klasyfikują Polaków i Rusinów/Ukraińców wg przynależności do obrządku katolickiego lub greko-katolickiego. Podział taki nie jest prawidłowy ponieważ w omawianym rejonie istniała spora część osób obrządku greko-katolickiego, mówiąca po rusku(ukraińsku), ale uważająca się za Polaków. Trudno jest obecnie ustalić jaki procent mieszkańców danej miejscowości można by było zakwalifikować do tej grupy.

Mieszkańcy Łoszniowa zamieszkali po wojnie m.in. w Kuropatniku koło Strzelina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz