Szukaj na tym blogu

środa, 3 października 2012

Semenów


Wieś podolska w powiecie trembowelskim. Położona nad rzeką Seret ,5 km na południe od Trembowli.

Parafia rzym-kat w Trembowli, gr-kat w Humniskach.

Ludność: w 1870 r. 646 mieszkańców, w 1880 r. w gminie 644, na obszarze dworskim 81, rz.-kat. 291, gr.-kat. 450.

Powierzechnia obszaru dworskiego: 953 morg, włościańskiego w Semenowie, Humniskach, Małowie i Zieleńczu razem 2349 morg.


"Wieś ta wraz z osadą Humniska, Małów i przysiółkiem Zieleńcze stanowi jedną gminę katastralną. Do folwarku w Semenowie należały dawniej wsi: Podgórzany, Zaścinocze, głośne łomami czerwonego piaskowca, który obrabiają na płyty chodnikowe, osełki, na słupy, nagrobki, rozchodzące się po całej wschodniej Ga1icji, a wąskie podłużne kamyki do ostrzenia kos wywożone bywają w wielkiej ilości przez komorę w Podwołoczyskach do Odessy a stamtaąd okrętami do Persji i Chin. W Zaścinocwu propinacja należąca do dworuw Semenowie".

"Semenów należał do monasteru bazylianów w Podgórzanach, później do starostwa jabłonowskiego i został wraz ze starostwem zamieniony przez rząd austrjacki z hr. Dzieduszyckim za żupy solne.Obecnie należą te dobra do Florentyny z hr. Dzieduszyckich ks. Czartoryskiej, wdowy po ks. Romanie. Na płd. od Semenowa, na górze panującej nad okolicą, wznoszą się dwie wielkie mogiły, rozkopane przez Edmunda. hr. Starzeńskiego, właściciela sąsiedniej Mogilnicy. Cala okolica obfituje tu w zabytki przeszłości. Na samym cyplu góry sterczą ruiny monasteru bazyliańskiego, z murami obwodowymi i basztami narożnymi. Wzdłuż rzeki ciągną się wioski: Humniska, Semenów, po drugiej stronie Małów wciśnięty między Seret i górę, Podgórzany kryjące się w głębokim parowie, w którym Kirkor wygrzebał kości mamuta, i Zieleńcze, leżące na klinie utworzonym przez Seret i jego dopływ Gnieznę. Na łące dworskiej semenowskiej przy Serecie, naprzeciwko ujścia Gniezny, istnieją stare okopy z czworobokiem, nazywane przez lud zamkiem. Na polu należącym do dworu w Semenowie po drugiej stronie Seretu, między osadą Zieleńcze a lasem semenowskim, pod górą, na której stoją ruiny monasteru, wyorują i wykopują mnóstwo sprzętów dpmowych, przepalonych kamieni, cegieł, kawałków drzewa. Domyślają się niektórzy, że w tym miejscu stało dawne miasto Trembowla, które przez nieprzyjaciół zdobyte i zniszczone; przeniesiono bardziej na północ. W Szarogrodzie 8 września 1663 r. król Jan Kazimierz, potwierdza prawa zakonników trembowelskich obrządku greckiego irembowelskich do wsi Semenowa (Ak.gr. Ziem., X, 296, ,ust. 4921)".
 
źródło: "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" i badania własne

W 1921 roku Semenów był wsią sołecką, siedzibą  parafii i gminy. Mieszkańców było 534 w 119 zagrodach: w tym 218 Polaków, 303 Rusinów i 13 Żydów.
W 1931 roku było więcej mieszkańców: 636, i więcej zagród: 125. Polacy stanowili ok. 40 %, mieszkały 2 rodziny żydowskie.

W 1939-45 zginęło w mordach dokonanych przez banderowców ok. 6 osób.

źródło: "Ludobójstwo... w województwie tarnopolskim w 1939-1946", H. Komański, S. Siekierka; Wrocław 2006


Uwaga: Autorzy "Ludobójstwo..." najprawdopodobniej klasyfikują Polaków i Rusinów/Ukraińców wg przynależności do obrządku katolickiego lub greko-katolickiego. Podział taki nie jest prawidłowy ponieważ w omawianym rejonie istniała spora część osób obrządku greko-katolickiego, mówiąca po rusku(ukraińsku), ale uważająca się za Polaków. Trudno jest obecnie ustalić jaki procent mieszkańców danej miejscowości można by było zakwalifikować do tej grupy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz